Jak picie alkoholu wpływa na Twoje zdrowie

Porozmawiajmy o skutkach ubocznych alkoholu, o tym, jak picie wpływa na Twoje zdrowie i jak możesz wypracować zdrowy stosunek do alkoholu.

Po wprowadzeniu diety pełnowartościowej i prowadzeniu zrównoważonego stylu życia nadal możesz znaleźć się w sytuacji, w której będziesz chciał pić alkohol. I to jest całkiem w porządku! Zrównoważony styl życia może z pewnością obejmować celowe podejście do świadomego picia alkoholu w sytuacjach, gdy jest on przyjemny. Alkohol nie musi być czymś, co całkowicie wyeliminujemy z naszego stylu życia.

Ważne jest jednak, by zrozumieć, jakie dokładnie działanie ma alkohol na organizm. Ponadto, jak można dbać o swoje ciało podczas spożywania alkoholu.

Ten artykuł wyposaży Cię w wiedzę potrzebną do dbania o siebie przed, w trakcie i po spożyciu alkoholu. Dowiesz się o skutkach ubocznych alkoholu i o tym, jak Twój organizm go przetwarza. W ten sposób następnym razem, gdy zdecydujesz się na spożycie alkoholu, będziesz mógł nadać priorytet swojemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Co dzieje się w organizmie, kiedy pijesz?

Porozmawiajmy o tym, co tak naprawdę dzieje się, kiedy pijesz.

Alkohol jest bardzo szybko wchłaniany przez wyściółkę naszego żołądka w jelicie cienkim. Następnie trafia bezpośrednio do krwiobiegu w żyłach, skąd ostatecznie trafia do wątroby. Po dotarciu do wątroby jest on poddawany działaniu enzymów i metabolizowany.

Po wchłonięciu alkoholu do krwiobiegu jest on rozkładany na dwutlenek węgla i wodę. W tym momencie nasz organizm uznaje, że jest to najbardziej priorytetowy element, którym należy się zająć. Wszystko inne zostaje odłożone na później (np. trawienie innych pokarmów i wchłanianie innych składników odżywczych).

W tym czasie poziom cukru we krwi obniża się, ponieważ wątroba ciężko pracuje nad usunięciem alkoholu. Powoduje to wzrost poziomu głodu - pomyśl o tych "pijanych zachciankach". Zwiększony głód jest jednym z pierwszych skutków ubocznych picia alkoholu, jakie można odczuć.

Jakie są różnice między kobietami a mężczyznami?

Mężczyźni mogą metabolizować alkohol szybciej niż kobiety, dzięki temu, że biologicznie posiadają oni więcej enzymu dehydrogenazy alkoholowej (ADH) (7). Ta statystyka potwierdza teorię, że kobiety mogą pić tyle samo co mężczyźni i szybciej odczuwać skutki działania alkoholu, a także fakt, że mężczyźni zazwyczaj ważą więcej niż kobiety i mają więcej wody w organizmie.

Poziom BAC (blood alcohol content) określa, jak duży wpływ na organizm ma alkohol. Określa on, jak szybko alkohol jest wchłaniany, rozprowadzany, metabolizowany i wydalany (8). Wiele czynników związanych ze stylem życia ma wpływ na tempo, w jakim nasz organizm jest w stanie przetworzyć napój, np. kiedy był ostatni posiłek i co jedliśmy.

Badania wykazały, że kobiety częściej niż mężczyźni odczuwają negatywne skutki spożywania alkoholu (9). Poza tym, że po wypiciu takiej samej liczby drinków czują się bardziej pijane niż mężczyźni, kobiety mogą być bardziej niż mężczyźni podatne na uszkodzenia narządów związane z alkoholem. Więcej na ten temat w następnym rozdziale.

Wreszcie, kobiety muszą wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik - hormony. Delikatna równowaga hormonalna może zostać zakłócona, gdy nasz organizm reaguje na spożycie alkoholu. Picie alkoholu zwiększa poziom hormonów: kortyzolu i estrogenu, a zmniejsza poziom hormonu progesteronu (10).

Fizyczne skutki uboczne alkoholu

Teraz, kiedy już rozumiemy, co tak naprawdę oznacza picie alkoholu, omówmy skutki uboczne, jakie alkohol może wywołać w negatywnym związku z piciem.

Ciężkie picie alkoholu może z czasem spowodować wiele problemów zdrowotnych. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) definiuje intensywne picie alkoholu przez mężczyzn jako spożywanie więcej niż 4 drinków w dowolnym dniu lub więcej niż 14 drinków tygodniowo. W przypadku kobiet definiuje się je jako spożywanie więcej niż 3 drinków dowolnego dnia lub więcej niż 7 drinków tygodniowo (2).

Osoby, które piją dużo, są bardziej narażone na choroby wątroby, choroby serca, zaburzenia snu, depresję, udar, krwawienie z żołądka, infekcje przenoszone drogą płciową w wyniku uprawiania niebezpiecznego seksu oraz kilka rodzajów raka. Mogą też mieć problemy z kontrolowaniem cukrzycy, nadciśnienia i innych stanów chorobowych (3).

Nadmierne spożywanie alkoholu ma także bezpośredni toksyczny wpływ na przewód pokarmowy i wątrobę. Wiąże się to z ryzykiem upośledzenia trawienia, zmniejszenia wchłaniania składników odżywczych do krwi oraz upośledzenia ich wykorzystania przez organizm (4).

Wreszcie, nawet osoba pijąca niewiele może zaburzyć zdrowy metabolizm po spożyciu alkoholu (5). Picie alkoholu pobudza metabolizm, co może prowadzić do przejadania się (6). Nawet jeśli Twoja dieta jest pełna wystarczającej ilości białek, tłuszczów, odpowiednich witamin i minerałów, może nie przełożyć się na wchłanianie tych składników odżywczych, jeśli w jej skład wchodzi alkohol.

Jak zapobiegać negatywnym skutkom ubocznym alkoholu

Teraz rozumiemy podstawy tego, jak alkohol jest przetwarzany w organizmie, a także możliwe negatywne skutki uboczne. Pomówmy więc teraz o tym, co można zrobić, aby spożywać alkohol z rozwagą i zapobiec wystąpieniu negatywnych skutków ubocznych.

Wypracuj zdrowy stosunek do alkoholu

Chociaż alkohol jest zazwyczaj źle postrzegany przez społeczność zdrowotną, może być także przyjemnym dodatkiem do czasu spędzanego z przyjaciółmi, rodziną lub ukochaną osobą.

Kluczem jest znalezienie równowagi i rozpoznanie jego wpływu na nas samych.

Jednym z najczęstszych sposobów, w jaki alkohol jest używany w niezdrowych związkach, jest radzenie sobie ze stresem. Na przykład w jednym z badań stwierdzono, że mężczyźni i kobiety, którzy zgłaszali wyższy poziom stresu, częściej pili. Potwierdza to opinię, że wiele osób sięga po alkohol jako źródło ulgi w stresie (1). W rzeczywistości niestety często powoduje on więcej stresu, niż go łagodzi.

Zdrowy związek z alkoholem jest możliwy. Ważnym krokiem w budowaniu zdrowej relacji jest zmiana sposobu myślenia - odejście od społecznej normy, zgodnie z którą na przykład lampka wina jest formą terapii stresu, na rzecz świadomej przyjemności.

Oprócz wyeliminowania alkoholu jako sposobu radzenia sobie ze stresem, istnieje kilka dodatkowych sposobów na rozwinięcie zdrowej relacji z alkoholem. Warto zacząć od zwracania uwagi na motywację i intencje, które kierują nami podczas picia, znać swoje ograniczenia i rozumieć swój aktualny stan zdrowia.

Zadaj sobie pytanie: czy jesteś chory, czy czujesz się wyczerpany, czy czujesz się zestresowany lub wypalony? Te pytania mogą pomóc w ocenie, czy picie jest dobrym rozwiązaniem i jak mądrze podchodzić do picia. Kiedy refleksja i uważność są częścią picia, jesteśmy w stanie odpowiednio zapobiegać niepożądanym skutkom ubocznym alkoholu.

 

5 kroków do rozsądnego picia

Zrównoważony, pozytywny związek z alkoholem oznacza, że możemy świadomie i z rozmysłem pić.

Ale co to znaczy pić alkohol świadomie? Oto 5 moich najważniejszych wskazówek, jak to robić.

1. Przed piciem: Zjedz miseczkę Nourish Bowl

Jedzenie przed piciem może zmniejszyć tempo wchłaniania alkoholu. Oznacza to, że Twój organizm ma więcej czasu na powolne trawienie i zajęcie się alkoholem. Optymalnym rozwiązaniem przed spożyciem alkoholu są pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu i białka. Ponieważ trawią się one powoli, spowalniają też tempo wchłaniania alkoholu i zaspokajają głód przed piciem.

Na przykład zjedzenie miseczki Foundational Five Nourish Bowl to świetny sposób na wyposażenie organizmu w składniki odżywcze, których potrzebuje, by poradzić sobie z piciem w sposób przemyślany. Dzięki zrównoważonemu połączeniu białka, węglowodanów skrobiowych, warzyw nieskrobiowych, tłuszczów i dodatków smakowych.

2. Podczas picia: Zwracaj uwagę na karbonizację

Spożywanie napojów gazowanych może zwiększyć tempo wchłaniania alkoholu przez organizm. W jednym z ostatnich badań stwierdzono, że napoje gazowane zwiększają początkowe tempo wchłaniania alkoholu do krwiobiegu średnio o około 50% (11).

Czy to oznacza, że już nigdy nie powinieneś pić napojów alkoholowych z dodatkiem substancji gazowanych? Niekoniecznie! Pamiętaj tylko, że Twój organizm będzie szybciej wchłaniał alkohol i dlatego możesz szybciej odczuwać jego skutki.

Po jakie napoje alkoholowe powinienem sięgnąć?

Dobrym rozwiązaniem jest wypicie wina lub wysokiej jakości czystego trunku, takiego jak gin lub wódka. Te czyste trunki można popijać wybranym przez siebie mikserem. Większość wysokiej jakości trunków zapewnia przyjemne wykończenie, którego zwykle nie trzeba maskować mikserem.

Jeśli jednak wolisz mieszankę, świetnymi opcjami są: woda sodowa (pamiętaj, że jest gazowana), świeży sok grejpfrutowy, świeże zioła, cytryna i limonka.

Alternatywy bezalkoholowe

Jeśli zastanawiasz się teraz, co zrobić, jeśli nie chcę spożywać alkoholu? Czy istnieje jakaś inna alternatywa o podobnym smaku?

Oczywiście! Uwielbiamy koktajle w Nutrition Stripped i jest jedna marka, którą szczególnie polecamy do tego celu.

Uwielbiamy bezalkoholowe alkohole Ritual Zero Proof do mocktaili, ponieważ są pyszne, świetnie pasują do każdego stylu życia, są uniwersalne, więc możesz cieszyć się dowolnym koktajlem bez alkoholu, a ponadto używają całkowicie naturalnych smaków botanicznych, które naprawdę nadają specjalny czynnik smakowy twojemu napojowi.

Ritual Zero Proof wykorzystuje roślinne składniki roślinne, aby stworzyć niesamowite smaki, które smakują jak oryginały. Partie ich zero-proof spirytusu są destylowane indywidualnie i mikrofiltrowane, aby zachować ich najczystszy smak, a każda butelka jest opatrzona datą dla zachowania świeżości.

Ritual Zero Proof był tak hojny, że zaoferował społeczności Nutrition Stripped 15% zniżki na wszystkie swoje produkty, używając kodu NUTRITIONSTRIPPED przy kasie.

3. Podczas picia: Zachowaj umiar

Zgodnie z danymi Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych USA oraz Departamentu Rolnictwa USA, picie 1 drinka dziennie przez kobiety lub 2 drinków dziennie przez mężczyzn jest uważane za picie umiarkowane (12).

Spożywanie alkoholu od czasu do czasu w ciągu tygodnia jest rozsądne i może być spożywane w sposób odpowiedzialny. Jaka jest więc magiczna liczba drinków? Jeśli decydujesz się na picie w ciągu tygodnia, staraj się wypijać nie więcej niż 5-7 drinków tygodniowo w przypadku kobiet. Mężczyźni powinni wypijać od 10 do 12, ponieważ są w stanie szybciej przetworzyć alkohol.

4. Podczas picia i po piciu: Nawadniaj się

Picie alkoholu jest niezwykle odwadniające. Odwodnienie nie jest głównym winowajcą kaca, ale bycie odwodnionym nigdy nie jest przyjemne. To okropne uczucie i powoduje, że tracimy witaminy z grupy B, które dają nam cenną energię.

Alkohol jest z technicznego punktu widzenia diuretykiem, co oznacza, że powoduje, że nerki produkują więcej moczu. To zazwyczaj oznacza, że tracisz więcej wody niż przyjmujesz. Spróbuj wypić szklankę wody pomiędzy każdym napojem alkoholowym i szklankę w trakcie każdego napoju alkoholowego. Pomoże to w dostarczeniu organizmowi potrzebnej mu wody.

Woda pomaga nerkom i wątrobie wypłukać z organizmu toksyny i wszelkie inne produkty uboczne przemiany materii, które nie są już potrzebne w organizmie. Głównym zadaniem nerek jest usuwanie odpadów, a Ty możesz zapewnić sprawny przebieg tego procesu, pijąc wystarczającą ilość wody, aby pozostać nawodnionym i pozostawić nerkom miejsce na wykonywanie ich pracy i utrzymanie równowagi (13). 5.

5. Po wypiciu: Uzupełnij płyn

Jeśli następnego dnia odczuwasz skutki uboczne alkoholu, po przebudzeniu sięgnij po Matcha Tea Latte Elevated, Coffee Elevated, Mint Mocha Steamer lub Turmeric Milk Latte.

Uzupełnisz w ten sposób zdrowe tłuszcze, które organizm stracił podczas picia poprzedniej nocy. Aby uzyskać coś więcej, przygotuj zielone smoothie Stripped Green Smoothie! Mieszanka składników pełnowartościowych ułatwi Ci trawienie, a przy tym dostarczy białka, błonnika i przeciwutleniaczy. Oczywiście pamiętaj też o piciu dużej ilości wody w ciągu dnia.