Dlaczego nie należy liczyć kalorii (i co robić w zamian)

Dlaczego powinieneś zrezygnować z liczenia kalorii, aby wyrobić sobie nawyk zrównoważonego odżywiania na całe życie?

Czy kiedykolwiek byłeś na jednej z tych diet lub planów, gdzie musiałeś liczyć kalorie i śledzić wszystko, co zjadłeś? Jeśli tu jesteś, to prawdopodobnie tak. I cieszę się, że tak jest!

Choć może to działać na krótką metę, to nie jest realistyczne, by utrzymywać to przez 365 dni w roku przez całe życie. Liczenie kalorii nie tylko nie pomoże ci w prowadzeniu zdrowego i zrównoważonego stylu życia, ale może też przyczynić się do zwiększenia stresu, poczucia winy, dezorientacji i przytłoczenia jedzeniem.

Jeśli jesteś zaskoczony, słysząc, że jako zarejestrowani dietetycy nie zalecamy liczenia kalorii, czytaj dalej. Dowiesz się, dlaczego nie wierzymy, że jest to pomocne i jak może oddalić cię od twoich celów.

7 powodów, dla których warto porzucić liczenie kalorii i przejść na kształtowanie zrównoważonych nawyków żywieniowych

PIN IT

1. Liczenie kalorii nie jest praktyczne w codziennym życiu

Przez większość czasu nie jemy w sytuacjach, w których możliwe jest śledzenie każdego składnika, używanie miarki, czy nawet wiedza, co tak naprawdę znajduje się w potrawie.

Chodzimy na posiłki, jemy w domach naszych przyjaciół lub rodziny i jemy pożywne, pełnowartościowe jedzenie, które nie jest opakowane w ilość kalorii. Tak właśnie wygląda normalne życie! Dlatego właśnie liczenie kalorii nie sprawdza się w naszym codziennym życiu. Staje się uciążliwe lub po prostu nie da się za nim nadążyć.

Pomyślmy na przykład, co się dzieje, gdy przyzwyczaimy się do jedzenia w sytuacjach, w których zawsze liczymy lub śledzimy kalorie. Co się dzieje, gdy znajdujemy się w jednym z wyżej wymienionych miejsc?

Często osoby ściśle liczące kalorie starają się unikać takich sytuacji lub powstrzymują się od jedzenia, aby nie zejść z obranej drogi. Jeśli już zdecydują się wziąć udział w spotkaniu, czują się sfrustrowane i zdezorientowane, ponieważ nie mają umiejętności potrzebnych do kierowania swoimi wyborami żywieniowymi.

Morał z tej historii jest taki, że liczenie kalorii jest po prostu niepraktyczne.

2. Pomija wartość odżywczą

Kalorie nie mówią, jak odżywczy jest dany produkt spożywczy. To bardzo proste.

Stosując metodę liczenia kalorii, możesz zjeść 2000 kalorii czegokolwiek. Niekoniecznie zdajesz sobie sprawę z wartości odżywczych tych 2000 kalorii. Te kalorie mogą pochodzić z żywności przetworzonej, pakowanej lub pełnowartościowej.

Pod względem kalorycznym są one takie same, ale pod względem odżywczym bardzo się różnią. Twój organizm potrzebuje kalorii dla energii, ale potrzebuje też witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Patrząc na kalorie wyłącznie w sposób liczbowy, pomijamy znaczną część tego, co przyczynia się do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ponadto liczenie kalorii może prowadzić do unikania pożywnych pokarmów, ponieważ są one "wysokokaloryczne". Zamiast postrzegać awokado lub garść nerkowców jako sycące i odżywcze produkty, możesz zacząć postrzegać je jako wysokokaloryczne pokarmy, których należy "unikać".

To nie tylko niesłusznie odsuwa nas od jedzenia pożywnych produktów, ale może też prowadzić do rozwinięcia niezdrowej relacji z jedzeniem - takiej, w której boimy się niektórych pokarmów tylko ze względu na ich kaloryczność.

3. Liczenie kalorii może prowadzić do zaburzonych zachowań żywieniowych

Kiedy pracujemy z klientami, którzy wcześniej liczyli kalorie, zazwyczaj widzimy, że nieświadomie nawiązali oni niezdrową relację z jedzeniem. W wielu przypadkach może się to przejawiać w postaci zaburzonych zachowań żywieniowych.

Niestety, w dzisiejszym społeczeństwie wiele zaburzonych zachowań żywieniowych jest uważanych za społecznie akceptowalne lub "normalne". Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że te zachowania mogą być oznaką niezdrowej relacji z jedzeniem.

Oto kilka przykładów zaburzonych zachowań żywieniowych:

  1. Diety typu "jo-jo
  2. Nadrabianie "złych" pokarmów lub "spalanie" kalorii poprzez ćwiczenia fizyczne
  3. Pomijanie posiłków
  4. Niepokój związany z jedzeniem niektórych pokarmów
  5. Sztywne procedury żywieniowe lub fitness
  6. Ogromne poczucie winy lub wstydu po jedzeniu
  7. Obsesja na punkcie swojej wagi lub wyglądu ciała
  8. Poczucie braku kontroli nad jedzeniem
  9. Podążanie za każdym trendem żywieniowym

Kiedy liczysz kalorie, zbyt łatwo możesz nabawić się tych niezdrowych zachowań żywieniowych. Tak bardzo skupiasz się na jedzeniu określonej ilości kalorii dziennie, że może to prowadzić do ciągłego zastanawiania się nad swoimi wyborami żywieniowymi.

Taka kontrola nad jedzeniem prowadzi do poczucia braku kontroli. Może się wydawać, że dobre odżywianie się jest naprawdę trudne do utrzymania, co ogólnie jest bardzo niekorzystne dla twojego zdrowia fizycznego i psychicznego.

4. Powoduje, że ignorujesz własne ciało i potrzeby

Nasze ciała wysyłają sygnały, które mówią nam, czego konkretnie potrzebujemy. Sygnały głodu i sytości to sposób, w jaki twoje ciało mówi ci, czego potrzebuje, by czuć się i funkcjonować jak najlepiej. Może to być sygnał, że potrzebuje więcej pożywienia dla uzyskania energii (uczucie głodu) lub że porcja jedzenia, którą zjadłeś, była zbyt duża (uczucie sytości).

Kiedy nie jesteśmy w zgodzie z tymi sygnałami, łatwo może dojść do przejadania się lub niedojadania, ponieważ zamiast tego kierujemy się ścisłymi wytycznymi dotyczącymi porcji.

Tak wiele rzeczy nauczyło nas odcinać się od własnego ciała i skupiać na czynnikach zewnętrznych, takich jak:

  • Liczenie kalorii, makroskładników lub punktów
  • Post
  • Jedzenie do momentu, gdy talerz jest czysty
  • Jedzenie określonej wielkości porcji zgodnie z dietą lub planem żywieniowym

Z kolei przykładem stylu odżywiania, w którym słuchamy własnego ciała i jego potrzeb, jest mindful eating. W mindful eating skupiamy się na rozwijaniu silnego połączenia umysł-ciało ze współczuciem i bez osądzania. Pozwala to zrozumieć, co działa w sposób wyjątkowy dla twojego ciała. Dzięki temu jesteś w stanie zaakceptować fakt, że to, co działa na kogoś innego, może nie działać na ciebie.

Dlatego właśnie tak wiele diet, planów i trendów nie działa. Są to rozwiązania uniwersalne. Wymagają od nas przestrzegania określonych zasad, nie każąc nam wczuć się we własne ciało, by sprawdzić, czy rzeczywiście działają, czy nie.

Kiedy jesteś bardziej zestrojony z własnym ciałem, zyskujesz pewność, że wiesz, co jeść, kiedy jeść i ile jeść w zależności od swoich indywidualnych potrzeb.

Jeśli uważasz, że jest to dla Ciebie prawdziwe wyzwanie i chcesz się na tym skupić, zapisz się na nasz bezpłatny kurs mistrzowski. Zapoznamy Cię z naszym podejściem do odżywiania, które poprowadzi Cię w kierunku większej równowagi, spokoju i pewności siebie.

PIN IT

5. Jeśli używasz liczenia kalorii do kontrolowania wagi, najprawdopodobniej ją odzyskasz

W naszej społeczności Mindful Nutrition Method ciągle słyszymy od osób, które bardzo chcą mieć pozytywną relację z jedzeniem, ale najpierw chcą schudnąć. Potem przejdą na bardziej zrównoważone rozwiązanie.

Mówią: "Będę liczył kalorie przez krótki okres czasu, aż osiągnę wagę docelową. Wtedy wyrobię sobie nowe, trwałe nawyki żywieniowe".

Niestety, to nie działa w ten sposób. Po pierwsze, jeśli stosujesz restrykcyjne nawyki, aby osiągnąć określoną wagę, nie będzie ona możliwa do utrzymania, jeśli nie będziesz kontynuował tych restrykcyjnych nawyków.

Mam przeczucie, że jeśli już kiedyś stosowałaś dietę lub liczyłaś kalorie, to prawdopodobnie już tego doświadczyłaś. Jedna z naszych członkiń, która podzieliła się powodem, dla którego dołączyła do programu, podzieliła się dokładnie takim doświadczeniem. Powiedziała: "Przez około dwadzieścia minut byłam na wadze docelowej, a potem zaczęłam tyć i musiałam zaczynać od nowa".

Badania pokazują, że osoby stosujące dietę w ciągu 12 miesięcy ponownie przybierają na wadze. Skupiają się oni na wprowadzaniu krótkoterminowych zmian, aby zobaczyć rezultaty, ale nie na długoterminowej zmianie zachowań. Niestety, przybieranie na wadze może sprawić, że wiele osób znów zacznie stosować diety i zaczynać od nowa.

Czy to uczucie jest Ci bliskie?

Cykl ten może trwać także wtedy, gdy nigdy nie osiągniesz wagi docelowej, którą pierwotnie wyznaczyłeś. Może próbujesz innej diety, bo tamta "nie zadziałała", mówiąc sobie, że ta następna będzie ostatnią.

Widać, jak łatwo można wpaść z powrotem w cykl zaczynania i kończenia.

Wtedy nie tylko nie wytworzyłeś nawyków żywieniowych, które wspierają cię na co dzień, ale także możesz czuć się winny lub zawstydzony. Może to mieć wpływ na twoje samopoczucie psychiczne i prowadzić do niezdrowych zachowań żywieniowych. Ostatecznie prowadzi to do poświęcenia swojego zdrowia i dobrego samopoczucia, aby osiągnąć określoną liczbę.

Zamiast wmawiać sobie, że będziesz liczyć kalorie, dopóki nie osiągniesz swojej wagi docelowej, zobowiąż się do stosowania zrównoważonego podejścia do dobrego odżywiania, które nie obejmuje diety.

Kiedy jesteś w stanie wprowadzić długotrwałe zmiany, zachować konsekwencję po 30 dniach i znaleźć to, co najlepiej działa na twój organizm, jesteś w stanie osiągnąć i utrzymać wagę, która jest dla twojego ciała naturalna do utrzymania.

6. To nie rozwiązuje podstawowego problemu

Jeśli obecnie liczysz kalorie, coś każe Ci wierzyć, że to dobry wybór dla Ciebie i Twojego zdrowia. Z naszego doświadczenia wynika, że często ktoś decyduje się na liczenie kalorii, ponieważ chce schudnąć lub przytyć.

Chociaż liczenie kalorii może pomóc w tymczasowej korekcie wagi, jest to rozwiązanie krótkoterminowe, "doraźne". Nie rozwiązuje ono problemu leżącego u podstaw. W naszym coachingu, zamiast zajmować się objawem (którym w tym przypadku jest po prostu waga, z którą czujesz się niekomfortowo), zajmujemy się raczej stanem faktycznym. Odkrywamy, co powoduje, że masz niewygodną wagę.

Po pracy z tysiącami klientów stwierdziliśmy, że istnieje prawdopodobnie jeden z trzech powodów, które mogą powodować ten dyskomfort. W naszym coachingu koncentrujemy się na usunięciu przyczyny, co pozwala nam znaleźć znacznie bardziej pomocne rozwiązanie.

Trzy najczęstsze powody, dla których ludzie chcą schudnąć lub przytyć, są następujące:

1. Brak nawyków żywieniowych i stylu życia, które wspierałyby Twoje indywidualne potrzeby.

Jeśli zdecydowałeś się przestrzegać diety, która po prostu nie jest dla ciebie odpowiednia, często doprowadzi cię ona do wagi, z którą nie czujesz się komfortowo.

Na przykład, powiedzmy, że usłyszałeś od kogoś z wpływowych osób lub znajomych, że powinieneś odżywiać się w określony sposób, mimo że z natury lubisz jeść w inny sposób. Załóżmy, że w tym przykładzie mówimy o ścisłej diecie paleo.

Jeśli nie jesteś w stanie jeść rzeczy, które lubisz, tylko dlatego, że tak każe ktoś inny, często prowadzi to do szkodliwego cyklu jedzenia w stylu "wszystko albo nic". To z kolei może prowadzić do niezamierzonego przybierania lub tracenia na wadze.

Podobnie może być w przypadku czynników związanych ze stylem życia, które są zaniedbywane. Weźmy na przykład stres lub niewłaściwe cykle snu. Jeśli jesteśmy stale zestresowani i nie radzimy sobie z tym dobrze, a co za tym idzie, nie śpimy dobrze, nasze nawyki żywieniowe mogą stać się nieregularne i rozregulowane.

Musisz robić to, co jest właściwe dla Ciebie i Twojego organizmu!

2. Występowanie problemów zdrowotnych.

Stan naszego zdrowia może wpływać na wahania wagi, dlatego ważne jest, by zrozumieć, co dzieje się w naszym organizmie i wiedzieć, jak go wspierać.

Na przykład, może to być stan chorobowy, którego jesteś świadomy i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić za pomocą jedzenia i stylu życia. Możesz też zmagać się z nieuporządkowanymi nawykami żywieniowymi, które mogą powodować gwałtowne wzrosty i/lub spadki wagi.

Bez względu na stan, zawsze ważne jest, aby spojrzeć na całość sytuacji od wewnątrz, zamiast skupiać się wyłącznie na wadze.

3. Problemy z obrazem ciała

Możesz mieć wagę, która jest dla Twojego organizmu bardzo naturalna i wygodna do utrzymania, ale nadal możesz mieć wrażenie, że musisz schudnąć lub przytyć.

Jeśli pacjent stosuje restrykcyjne nawyki żywieniowe, takie jak liczenie kalorii, aby dostosować swoją wagę, jego organizm nie będzie w stanie jej utrzymać. Może to prowadzić do wahań wagi, które są nie tylko szkodliwe dla zdrowia fizycznego, ale także pogłębiają problemy z obrazem własnego ciała.

Niestety, liczenie kalorii nie pomaga w przezwyciężeniu żadnej z tych przyczyn. Wszystkie one wymagają bardziej świadomego podejścia do odżywiania. Takiego, w którym możesz kultywować bardziej pozytywne doświadczenia z jedzeniem, budować większą świadomość unikalnych potrzeb swojego ciała i wprowadzać nawyki żywieniowe, które będą cię wspierać na co dzień.

7. Liczenie kalorii odbiera radość i przyjemność z jedzenia

Jeśli mnie znasz, prawdopodobnie już to słyszałeś, ale warto to powtórzyć:

Jedzenie to coś więcej niż tylko pożywienie. To tradycja, kultura, przyjemność i radość, i dobrze jest celebrować wiele ról, jakie jedzenie odgrywa w naszym życiu!

Każdego dnia przygotowuję posiłki, które nie tylko odżywiają moje ciało, ale także sprawiają, że jestem szczęśliwa i przepełniona radością.

Jedzenie jest tak potężnym sposobem na wniesienie do naszego życia odżywienia i radości. Niestety, wiele diet całkowicie ignoruje ten element "życia/radości". Mogą one sprawiać, że gotowanie staje się przykrym obowiązkiem lub że posiłki nie są satysfakcjonujące (zarówno pod względem głodu, jak i emocji).

Mogą sprawić, że jedzenie będzie postrzegane jako środek do celu. Mogą też powodować, że nie możesz się doczekać następnego razu, kiedy będziesz mógł zjeść jedzenie, które ograniczyłeś. To niewątpliwie powoduje duży stres i sprawia, że poświęcamy sporo energii umysłowej na to, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy jeść.

Jak dobrze się odżywiać bez liczenia kalorii

Być może zastanawiasz się teraz, jaki jest bardziej pomocny sposób odżywiania się zamiast liczenia kalorii.

Jest kilka kluczowych elementów, na których należy się skupić, a omówimy je podczas mojego darmowego kursu mistrzowskiego!

Zapisz się, aby odkryć praktyki, które musisz przyjąć, aby porzucić liczenie kalorii. Dowiesz się, jak wprowadzić do swojego życia nowe nawyki żywieniowe, które będą bardziej wspierające.

Nie musisz się stresować i obsesyjnie myśleć o jedzeniu. Jest lepszy sposób i tak, to możliwe, aby pielęgnować pozytywną relację z jedzeniem! Weź udział w bezpłatnym kursie mistrzowskim na temat zrównoważonego odżywiania, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Obejrzyj darmowy kurs mistrzowski