Poradnik dla nowych matek: Opieka w czwartym trymestrze

Co to jest czwarty trymestr ciąży i dlaczego jest on tak ważny dla nowych matek?

Zarówno specjaliści od zdrowia, jak i młode matki zaczynają podkreślać znaczenie tego okresu, i to nie bez powodu. Omówimy tutaj czwarty trymestr ciąży w odniesieniu do odżywiania i wielu innych aspektów Twojego życia.

Od dnia, w którym dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, do momentu odchodzenia wód płodowych, cały swój czas i energię poświęcasz na bezpieczne przyjście na świat swojego nowego dziecka. To, co jesz, jak się poruszasz, a nawet planowanie pokoju dziecinnego - wszystko to jest skoncentrowane na dziecku.

To ma sens, prawda? Chcesz zapewnić sobie jak najzdrowszy przebieg ciąży, więc robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby tak się stało. Ale co z okresem po narodzinach dziecka? Czy nie chcemy, aby opieka nad dzieckiem była jak najlepsza? Aby to wszystko było możliwe, należy zadbać także o zdrowie fizyczne i psychiczne matki.

Z historycznego punktu widzenia jest to element, który tak często nieumyślnie zaniedbujemy.

Co to jest czwarty trymestr ciąży?

Czwarty trymestr ciąży to okres przejściowy po urodzeniu dziecka, a konkretnie trzy miesiące po porodzie. Jest to ważny okres przejściowy zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Pod pewnymi względami zarówno matka, jak i dziecko uczą się, jak żyć w codziennym życiu w zupełnie nowy sposób. Dla dziecka oznacza to życie poza łonem matki. Dla matki oznacza to uczenie się, jak zachować równowagę między własnym życiem a życiem dziecka.

W tym czasie matka doświadcza wielu zmian. Od zmian fizycznych, anatomicznych, po niedobór snu i nowe obowiązki rodzinne, a wszystko to przy jednoczesnej opiece nad zupełnie nowym człowiekiem. Potencjalne poczucie przytłoczenia może być coraz większe.

Potrzeby żywieniowe w czwartym trymestrze ciąży

Zdrowie psychiczne i fizyczne matki jest wystawione na ciężką próbę w czwartym trymestrze ciąży. Trudności w karmieniu piersią, depresja poporodowa, częste bóle głowy i pleców to tylko kilka z wielu komplikacji, z jakimi borykają się kobiety w czwartym trymestrze (1).

Jeśli chodzi o odżywianie, to tradycyjnie znów głównym tematem jest dziecko. Czy matka je wystarczająco dużo, aby karmić piersią? Czy otrzymuje wystarczającą ilość jodu i żelaza? Są to niezwykle ważne tematy do rozważenia, w rzeczywistości omówiliśmy tutaj wcześniej karmienie piersią i odżywianie, jeśli chciałabyś dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Po rozważeniu kwestii karmienia piersią i odpowiedniego odżywiania dziecka, musimy pamiętać, że matka również potrzebuje odpowiedniego odżywiania. Abyś mogła być jak najlepszą matką, Twoje zdrowie musi być dla Ciebie priorytetem.

PIN IT

Uzupełnianie zapasów składników odżywczych

Po porodzie organizm matki ma wyjątkowo dużo do zrobienia. Pomyśl o tym, że właśnie urodziła dziecko. Oznacza to rozerwanie tkanek, utratę krwi i ewentualne rany chirurgiczne w przypadku cesarskiego cięcia. Nie zapominajmy też, że przez ostatnie dziewięć miesięcy ciało matki było jedynym źródłem pożywienia dla innego człowieka.

Jakie składniki odżywcze matka musi uzupełnić?

Wapń

Tak jak omówiliśmy to w artykule Ciąża 101, wapń jest szczególnie ważnym mikroskładnikiem odżywczym w wielu fazach ciąży.

Dziecko potrzebuje wapnia od matki, aby zapewnić sobie prawidłowy rozwój. Z tego powodu, niezależnie od tego, czy matka spożywa wystarczającą ilość wapnia, czy nie, dziecko w ten czy inny sposób pobierze go z jej organizmu (szczególnie w ostatnich trzech miesiącach ciąży).

Zasadniczo, jeśli matka nie spożywa zalecanej ilości wapnia (1 000 - 1 300 mg/d w zależności od wieku), dziecko będzie czerpać potrzebny mu wapń z kości matki. Niestety, większość kobiet nie spożywa wystarczającej ilości wapnia, aby zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie (2).

Wapń jest również szczególnie ważny w okresie karmienia piersią. W okresie karmienia piersią kobiety mogą stracić 3-5% masy kostnej.

Co to oznacza dla czwartego trymestru? Matka musi uzupełniać wapń. Nadmierna utrata wapnia w kościach może prowadzić do osteoporozy - utraty kości związanej z kruchością kości i zwiększonym ryzykiem złamań. Aby tego uniknąć, należy jeść dużo zielonych warzyw liściastych, migdałów, tofu i łososia.

Żelazo

Utrata krwi podczas ciąży może się różnić w zależności od rodzaju porodu. W przypadku tradycyjnego porodu przez pochwę matka traci zazwyczaj około 500 ml krwi lub pół litra. Z kolei poród przez cesarskie cięcie prowadzi do utraty około pełnego litra krwi. Ponadto, w porównaniu z poziomem żelaza w czasie ciąży, poziom żelaza u matek w okresie połogu ma tendencję do obniżania się.

Wszystko to oznacza, że matka musi zadbać o odpowiednie spożycie żelaza w czwartym trymestrze ciąży. Nieodpowiedni poziom żelaza może powodować zmęczenie, objawy depresji, a nawet zaburzenia funkcji poznawczych (3). Żelazo zawierają fasola, soczewica, tofu, szpinak, a nawet nerkowce. Podczas spożywania żelaza pochodzenia roślinnego należy pamiętać o dodaniu pomarańczy lub innego źródła witaminy C, aby wspomóc jego wchłanianie.

Białko

Białko pełni w organizmie wiele różnych funkcji, ale my szczególnie zwracamy uwagę na jego rolę w procesie zdrowienia podczas czwartego trymestru ciąży. Kiedy Twoje ciało wraca do zdrowia po porodzie, aby tkanki mogły się naprawiać i rosnąć, musisz mieć w diecie wystarczającą ilość białka.

Jest to jeszcze ważniejsze, jeśli karmisz piersią. W okresie karmienia piersią zaleca się spożywanie dodatkowych 25 g białka dziennie, oprócz zwykłej dawki 0,8 g/kg/dzień (4).

Różnorodne źródła białka, takie jak orzechy, rośliny strączkowe, tempeh, tofu, masło orzechowe i białka zwierzęce powinny dostarczać świeżo upieczonej mamie zarówno białka, jak i składników mineralnych.

PIN IT

Czynniki związane ze stylem życia

Aby poczuć się naprawdę zregenerowanym i uzupełnionym, należy zadbać o całą osobę. Co mam na myśli, mówiąc o całej osobie? Pozwólcie, że przytoczę przykład mojej klientki, która w przeszłości korzystała z usług Wellness Coaching.

Jest to świeżo upieczona mama, która po cesarskim cięciu postanawia skupić się na swoim odżywianiu w okresie połogu. Korzysta z pomocy zespołu opieki zdrowotnej, w tym z coachingu wellness, stosuje pełnowartościową dietę i w razie potrzeby suplementację - co oznacza, że jej potrzeby żywieniowe są zaspokojone.

Mimo to nie czuje się wspierana przez przyjaciół i rodzinę, nie ćwiczy już tak jak kiedyś, jest cały czas bardzo niespokojna, przesypia tylko trzy godziny w nocy i ma pierwsze objawy depresji poporodowej. Czuje się winna z powodu tych uczuć, ponieważ jest nową matką i twierdzi, że "nie powinna" się tak czuć. Gdy uświadamia sobie, że nie chodzi tylko o odżywianie, zaczyna zwracać uwagę na poradnictwo w zakresie zdrowia psychicznego i emocjonalnego, a także rozmawia z lekarzami.

Odżywianie jest katalizatorem wspierającym ogólny stan zdrowia, ale nie jest to jedyny filar zdrowia, o który należy dbać. Wiemy, że każda część ciała jest ze sobą powiązana - także zdrowie psychiczne, emocjonalne i duchowe. Aby prawidłowo leczyć się w czwartym trymestrze ciąży, matki muszą dbać o siebie tak samo, jak dbają o nowe dziecko.

Samoopieka i wsparcie to konieczność dla nowych mam w czwartym trymestrze.

Jak więc świeżo upieczona mama, która czuje, że ma milion nowych spraw na głowie, może w pełni o siebie zadbać?

Opieka w czwartym trymestrze

Już kilka dni po urodzeniu dziecka rozpoczynają się wizyty u pediatry, które są kontynuowane co miesiąc. Każda wizyta jest zaplanowana z wyprzedzeniem i starannie zaplanowana zgodnie z rozwojem dziecka.

Na koniec, co z matką? Przeciętnie większość kobiet zgłasza się do lekarza dopiero 4-6 tygodni po porodzie. Mało tego, większość matek nie planuje niczego z wyprzedzeniem, jeśli chodzi o siebie - cała uwaga skupia się na dziecku.

Nie zrozumcie mnie źle, skupienie się na dziecku i jego potrzebach jest bez wątpienia bardzo ważne. Chcę jednak zwrócić uwagę na to, że należy skupić się także na matce!

Plan dla nowej matki

Planując pokój dziecięcy i wizyty u lekarza, poświęć trochę czasu na zaplanowanie czwartego trymestru ciąży. Mara Acel-Green, LICSW stworzyła świetny szablon do tego celu.

Plan pozwoli Ci przewidzieć, jakiego rodzaju wsparcia możesz potrzebować. Jest to również świetny sposób, aby zacząć budować swój zespół medyczny; czy masz jakieś istniejące wcześniej schorzenia medyczne lub psychiczne, które mogą wymagać dodatkowej uwagi? Kiedy powinnaś umówić się na pierwszą kontrolę po porodzie?

Tak jak każdy inny nowy etap w Twoim życiu, faza poporodowa jest nowa, ekscytująca i przerażająca jednocześnie; stworzenie planu może znacznie zminimalizować późniejszy element.

NS Poleca

Chciałabym usłyszeć od Ciebie - czy słyszałaś wcześniej o czwartym trymestrze? Czy jesteś obecnie w ciąży, w fazie poporodowej lub jesteś przyjaciółką świeżo upieczonej mamy? Jak zawsze, możesz się ze mną skontaktować również poza stroną internetową na Instagramie @nutritionstrippederica, a jeśli potrzebujesz wsparcia 1-1, wypełnij aplikację Wellness Coaching, abym mogła Cię wspierać w Twojej podróży do zdrowia.

Erica Carneglia, MS, RDN, LDN