Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca to choroba, która dotyka miliony Amerykanów. Choć występuje w kilku rodzajach, każdy z nich wpływa na poziom cukru we krwi.

Jedno z badań pokazuje, że trzydzieści milionów Amerykanów ma zdiagnozowaną cukrzycę (1). Ponieważ jest ona tak powszechna, uznałem, że nadszedł czas, aby porozmawiać o tym schorzeniu. Po pierwsze, możesz się zastanawiać, czym dokładnie jest cukrzyca? Cóż, istnieje kilka rodzajów, w tym cukrzyca typu 1, typu 2 lub cukrzyca ciążowa. Aby dowiedzieć się, jak każdy z tych stanów wpływa na organizm, rozbijmy co to jest cukrzyca, objawy tego, przepisy na zrównoważenie cukru we krwi i jak dbać o siebie, jeśli cukrzyca jest częścią twojego życia.

Co to jest cukrzyca?

We wszystkich formach, cukrzyca wpływa na poziom cukru we krwi, czyniąc go wyższym niż normalnie i insuliny. Kiedy spożywasz pokarm, Twój organizm zamienia go w cukier lub glukozę. U zdrowej osoby trzustka uwalnia następnie do organizmu hormon - insulinę, aby otworzyć komórki i wprowadzić do nich glukozę. Pomyśl o glukozie jak o gazie w samochodzie Twojego ciała. Dzięki niej masz energię do działania, ale musisz mieć otwarty bak, aby samochód mógł przyjąć gaz. Insulina służy jako korek, który wpuszcza gaz do baku - bez niego twój samochód (aka twoje ciało) nie będzie działał prawidłowo.

Jeśli chodzi o to, co jest nie tak w każdym typie cukrzycy, oto podstawy:

Cukrzyca typu 1

Ten typ cukrzycy występuje u zaledwie 5% populacji osób, u których zdiagnozowano cukrzycę, i jest rozpoznawany we wczesnym okresie życia, dlatego wcześniej nazywany był cukrzycą młodzieńczą (2). W tym przypadku organizm w ogóle nie wytwarza insuliny. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 polegają na terapii insulinowej (lub samodzielnie podawanej insulinie, zazwyczaj w postaci zastrzyków), aby ich organizm mógł nadal wykorzystywać glukozę do celów energetycznych. Pacjenci często muszą regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi, aby upewnić się, że ich organizm otrzymuje wystarczającą ilość insuliny i dzięki temu może nadal korzystać z glukozy.

Cukrzyca typu 2

Jest to najczęstszy typ cukrzycy i jest często związany z osobami z nadwagą lub otyłością. Osoby z tym typem cukrzycy nadal mają w organizmie insulinę, ale nie jest ona prawidłowo wykorzystywana. Ponieważ insulina nie jest w stanie pomóc organizmowi w przyjmowaniu glukozy i wykorzystywaniu jej na energię, poziom cukru we krwi wzrasta. Nazywa się to hiperglikemią lub wysokim poziomem cukru we krwi. Choć trzustka może próbować wytwarzać dodatkową ilość insuliny, aby kontrolować wysoki poziom cukru we krwi, nie będzie w stanie nadążyć za zapotrzebowaniem, co oznacza, że poziom glukozy będzie nadal wzrastał.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa występuje tylko podczas ciąży, zazwyczaj w 24 tygodniu (3). Powoduje ona również wysoki poziom cukru we krwi, podobnie jak cukrzyca typu 2.

Jeśli pacjenci z cukrzycą nie zajmują się wysokim poziomem cukru we krwi, może to prowadzić do problemów z oczami, nerkami, nerwami, chorób serca, udaru, a czasem nawet utraty kończyny.

Objawy cukrzycy

Często objawy cukrzycy mogą pozostać niezauważone, ale istnieje kilka charakterystycznych oznak, szczególnie dla cukrzycy typu 2. Według American Diabetes Association, objawy cukrzycy obejmują częste oddawanie moczu, uczucie pragnienia i głodu, zmęczenie, niewyraźne widzenie, skaleczenia, siniaki, utratę wagi (w przypadku typu 1) oraz mrowienie, ból lub drętwienie rąk i stóp (w przypadku typu 2).

Jeśli możesz odhaczyć kilka z tych objawów i podejrzewasz, że możesz mieć cukrzycę, to czas na wizytę u lekarza. Proste badanie krwi pozwoli określić, czy masz tę chorobę. Jeśli masz nadwagę lub otyłość, warto się przebadać na wszelki wypadek.

PIN IT

Zespół metaboliczny i cukrzyca

Jednym ze schorzeń, które może poważnie zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, jest zespół metaboliczny - stan, który zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób serca lub udaru. Według American Heart Association (8) około 23% dorosłych ma zespół metaboliczny. Główne przyczyny to nadwaga lub otyłość, brak aktywności fizycznej, genetyka i wiek.

Aby uzyskać diagnozę zespołu metabolicznego, należałoby przedstawić co najmniej trzy zaburzenia metaboliczne. Te zaburzenia obejmują obwód talii, który jest większy niż 40 cali dla mężczyzn lub 35 cali dla kobiet; liczba trójglicerydów 150mg lub więcej; cholesterol HDL mniejszy niż 40 mg/dl dla mężczyzn i 50 dla kobiet; skurczowe ciśnienie krwi 130mm Hg lub większe lub rozkurczowe ciśnienie krwi 85mm Hg lub większe; glukoza na czczo 100mg/dl lub większa.

Chociaż liczby mogą wydawać się mylące, Twój lekarz może łatwo wykonać te odczyty dla Ciebie. Dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza lub dietetyka, zwłaszcza jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów. Kilka prostych zmian w stylu życia również zmniejszy ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, w tym utrata wagi, regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i regularne sprawdzanie ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i glukozy.

Zajmijmy się teraz tym, jakie czynniki związane ze stylem życia mogą pomóc w obniżeniu ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego wraz z cukrzycą - w szczególności chodzi o dietę.

Jak kontrolować poziom cukru we krwi

10 sposobów na utrzymanie zdrowego poziomu cukru we krwi

Cukrzyca i Twoja dieta

Oprócz terapii insulinowej, pewne produkty spożywcze mogą pomóc w utrzymaniu objawów cukrzycy w ryzach. Jedno z badań wykazało, że stosowanie diety niskowęglowodanowej lub niskotłuszczowej pomoże osobom z cukrzycą schudnąć (4). To jest często głównym celem dla cukrzyków utraty wagi. Inne badanie mówi, że ograniczanie niektórych węglowodanów jest pierwszym podejściem do kontrolowania cukrzycy (5). W tym przypadku najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy kontrolowaniu cukrzycy jest wybieranie węglowodanów złożonych (pomyśl o fasoli, pełnych ziarnach i warzywach) i ograniczanie cukru (ograniczanie deserów lub nawet niebotycznych soków i jogurtów).

Pamiętaj, że proste zmiany mogą prowadzić do dużych wyników w zakresie kontroli cukrzycy. Na początek upewnij się, że wypełniasz połowę swojego talerza warzywami. Warzywa są również węglowodanami, ale nie podnoszą poziomu cukru we krwi tak szybko, jak biały chleb czy ryż. Najlepsze warzywa to karczochy, szparagi, brukselka, buraki, kiełki i pomidory. Zawsze wybieraj całe ziarna, a nie przetworzone, białe ziarna. Warzywa skrobiowe (takie jak dynia, kabaczek, ziemniak i zielony groszek) to również mądry wybór. Z cukrzycą, będziesz także chciał chude źródła białka, jak soczewica i fasola, ryby i owoce morza, drób i jaja.

Innym dobrym wyborem dla wyleczenia słodkiego zęba dla osób cierpiących na cukrzycę są owoce. Upewnij się tylko, że jesz świeże owoce lub mrożone bez dodatku cukru. Zwracaj uwagę na wielkość porcji, trzymając się 1/2 filiżanki do jednej filiżanki lub tylko dwóch łyżek suszonych owoców dziennie.

Przepisy przyjazne cukrzykom

Masz ochotę na coś słodkiego? Sprawdź te niskosłodzone smoothie.

Jeśli masz problem z wprowadzeniem do swojego dnia większej ilości warzyw, oznacza to również błonnik! Wiemy, że błonnik pomaga spowolnić trawienie i uwalnianie cukru z krwi do naszego organizmu, co może pomóc w zapobieganiu wahaniom poziomu cukru we krwi. Jeśli szukasz więcej przepisów bogatych w warzywa, sprawdź wszystkie nasze przepisy na stronie Przepisy lub skorzystaj z tego przewodnika, aby stać się bardziej roślinnym.

Nasi ulubieńcy czytelnicy, jeśli chodzi o jedzenie posiłków opartych na roślinach:

  • Prosta sałatka z soczewicy inspirowana kuchnią francuską
  • Smoothie Bowl Posypka
  • Najlepsza sałatka jajeczna
  • Obciążona sałatka z quinoa
  • Najlepsza sałatka z kalafiora
  • Obfita miska warzywna
  • Avocado Grapefruit Ceviche
  • BBQ kalafiorowe kąski
  • Proteinowe kulki z superowoców

Ćwiczenia i cukrzyca

Kolejny ważny sposób, aby pomóc kontrolować cukrzycę: Zrób te kroki! Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków zaleca, aby wychodzić z fotela i poruszać się przynajmniej co 30 minut (6). Innymi słowy, nie siedź przy biurku dłużej niż pół godziny. Wstań i porozmawiaj ze współpracownikami lub przejdź się wokół bloku. Ponadto CDC zaleca obecnie 150 minut tygodniowo umiarkowanych ćwiczeń, takich jak szybki spacer, lub 75 minut tygodniowo energicznej aktywności, takiej jak bieganie. Oprócz tego, że będziesz więcej stać, będziesz też chciał się spocić.

Referencje:

  1. "Życie z cukrzycą" Fundacja Diabetes Research Institute.
  2. "Cukrzyca typu 1". American Diabetes Association.
  3. "Gestational Diabetes." American Diabetes Association.
  4. Nichola J. Davis, MD, MS, Nora Tomuta, MD,Clyde Schechter, MD ,Carmen R. Isasi, MD, PHD, C.J. Segal-Isaacson, EDD, RD ,Daniel Stein, MD ,Joel Zonszein, MD ,Judith Wylie-Rosett, EDD, RD (2009, lipiec). Comparative Study of the Effects of a 1-Year Dietary Intervention of a Low-Carbohydrate Diet Versus a Low-Fat Diet on Weight and Glycemic Control in Type 2 Diabetes.
  5. Richard D.FeinmanPh.D., Wendy K.PogozelskiPh.D., ArneAstrupM.D., Richard K.BernsteinM.D., Eugene J.FineM.S., M.D., Eric C.WestmanM.D., M.H.S., AnthonyAccursoM.D., LyndaFrassettoM.D., Barbara A.GowerPh.D., Samy I.McFarlaneM.D., Jörgen VestiNielsenM.D., ThureKrarupM.D., LauraSaslowPh.D., Karl S.RothM.D., Mary C.VernonM.D., Jeff S.VolekR.D., Ph.D., Gilbert B.WilshireM.D., AnnikaDahlqvistM.D., NicolaiRobakPh.D. (2015, styczeń). Ograniczenie węglowodanów w diecie jako pierwsze podejście w leczeniu cukrzycy: Critical review and evidence base.
  6. "American Diabetes Association Issues Recommendations for Physical Activity, Exercise". AJMC.
  7. "Get Active!" Centers for Disease Control and Prevention.
  8. "About Metabolic Syndrome." American Heart Association.