Alergie pokarmowe 101: Wszystko, co musisz wiedzieć

Alergie pokarmowe to powszechny problem, który może dotyczyć osób w każdym wieku.

Zajęcie się alergiami pokarmowymi i wrażliwością jest jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć przy planowaniu zdrowej diety. W rzeczywistości, świadomość tego, co dokładnie znajduje się w żywności i jak organizm może na to zareagować, jest integralną częścią utrzymania ogólnego stanu zdrowia. Może to również pomóc w wyeliminowaniu alergenów z codziennej diety, aby zapobiec negatywnym skutkom ubocznym, które mogą obejmować mdłości, gazy i przekrwienie nosa, a także trudności w oddychaniu i anafilaksję.

Świadomość oznak i symptomów alergii pokarmowych może pomóc zwiększyć Twoją świadomość, aby wskazać potencjalne problemy w Twojej diecie. Sprawdź ten kompleksowy przewodnik, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o alergiach pokarmowych, w tym o najczęstszych objawach, głównych alergenach pokarmowych i kluczowych różnicach między alergiami pokarmowymi a nietolerancjami/wrażliwościami.

Czym są alergie pokarmowe?

Alergie pokarmowe to stan, w którym białka znajdujące się w niektórych pokarmach wywołują reakcję immunologiczną w Twoim organizmie, wyzwalając uwalnianie specyficznych substancji chemicznych, takich jak histamina. (1) Te substancje chemiczne wywołują objawy typowo związane z reakcją alergiczną na żywność, w tym powszechne efekty uboczne, takie jak pokrzywka, obrzęk czy problemy z trawieniem.

Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób, alergie pokarmowe dotykają 4-6% dzieci i około 4% dorosłych w Stanach Zjednoczonych (2). Mało tego, częstość występowania alergii pokarmowych zaczęła powoli wzrastać na przestrzeni lat. Co ciekawe, szacuje się, że częstość występowania alergii pokarmowych wzrosła o 18% w latach 1997-2007 wśród osób poniżej 18 roku życia. Co więcej, dzieci z alergią pokarmową są od dwóch do czterech razy bardziej narażone na powikłania, które mogą obejmować astmę lub inne alergie pokarmowe (3).

Nasilenie objawów alergii pokarmowej może być bardzo zróżnicowane, od drobnych reakcji do bardziej poważnych skutków ubocznych, takich jak anafilaksja, która jest reakcją zagrażającą życiu, która może być wywołana przez takie warunki jak alergia na skorupiaki lub orzeszki ziemne.

Pracownicy służby zdrowia mogą przeprowadzić specjalne testy na alergie pokarmowe, które zazwyczaj polegają na spożyciu niewielkiej ilości danego pokarmu w celu poszukiwania ewentualnych objawów. Dostępne są również testy krwi, które mierzą poziom określonych przeciwciał we krwi. Testy skórne mogą być również wykonywane w celu poszukiwania reakcji alergicznej po umieszczeniu podejrzanego alergenu pod skórą. Dodatkowo, domowe zestawy testów na alergię pokarmową można nawet kupić w niektórych aptekach i sklepach internetowych.

Chociaż nie ma lekarstwa na alergie pokarmowe, istnieje kilka możliwych sposobów leczenia alergii pokarmowych. Najczęstszym sposobem zapobiegania objawom jest po prostu unikanie kontaktu z potencjalnymi alergenami. Leki przeciwhistaminowe mogą być stosowane do łagodzenia łagodnych objawów, a inne leki, takie jak epinefryna, mogą również pomóc w leczeniu poważniejszych reakcji.

Symptomy alergii pokarmowej

Oznaki i objawy alergii pokarmowej mogą mieć bardzo duże nasilenie. Efekty uboczne pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku minut od kontaktu z alergenem i mogą trwać do kilku godzin.

Oto kilka najczęstszych objawów alergii pokarmowej:

  • Niestrawność
  • Nudności
  • Ból brzucha
  • Gaz
  • Pokrzywka
  • Biegunka
  • Wysypka
  • Swędzenie
  • Obrzęk warg, języka lub gardła
  • Mrowienie warg
  • Trudności w oddychaniu
  • Zatkanie nosa
  • Świszczący oddech
  • Anafilaksja

PIN IT

9 najczęstszych alergii pokarmowych

Ponad 160 pokarmów może wywołać reakcję alergiczną u osób z alergią pokarmową. Jednak według Food and Drug Administration, osiem produktów spożywczych odpowiada za około 90% reakcji alergicznych. Znane jako "Wielka Ósemka", składniki te muszą być oznaczone na etykietach żywności w Stanach Zjednoczonych, aby pomóc konsumentom uniknąć potencjalnych alergenów i zapobiec negatywnym skutkom ubocznym (4).

Oto kilka z najczęstszych alergii:

1. Alergia na pszenicę

Osoby z alergią na pszenicę reagują na niektóre białka znajdujące się w pszenicy, co powoduje objawy takie jak pokrzywka, obrzęk i problemy z trawieniem. Alergie na pszenicę występują najczęściej u dzieci, ale mają tendencję do ustępowania we wczesnym lub późnym dzieciństwie (5). Należy jednak pamiętać, że nie należy mylić tego stanu z celiakią, która jest zaburzeniem autoimmunologicznym powodującym zaburzenia trawienia i jest uruchamiana przez gluten, białko znajdujące się w pszenicy i innych ziarnach zbóż (6).

2. Alergia na orzechy drzewne

Szacuje się, że jako jedna z najczęstszych alergii pokarmowych, alergia na orzechy drzewne dotyczy około 1% populacji (7). Schorzenie to powoduje reakcję alergiczną na orzechy rosnące na drzewach, w tym migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe, kasztany, pistacje i pekany. Chociaż orzeszki ziemne nie znajdują się na oficjalnej liście orzechów drzewiastych, niektóre osoby uczulone na orzeszki ziemne mogą być również uczulone na orzechy drzewiaste (i odwrotnie).

3. Alergia na jajka

Alergie na jajka są bardzo powszechne u dzieci, ale często ustępują w późniejszych latach. W rzeczywistości, według badań opublikowanych w Journal of Allergy and Clinical Immunology, 68% dzieci z alergią na jajka rozwija tolerancję do 16 roku życia (8). Ponieważ gotowanie i ciepło może zmienić niektóre białka znajdujące się w jajkach, wiele osób z alergią na jajka jest w stanie spożywać gotowane produkty wykonane z jaj bez doświadczania jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych.

4. Alergia na skorupiaki

Osoby z alergią na skorupiaki reagują na niektóre specyficzne białka znajdujące się w rybach z rodziny skorupiaków lub mięczaków. Niektóre wspólne przykłady skorupiaków obejmują krewetki, homary, ostrygi, kraby, małże, małże, przegrzebki i kałamarnice. Ten rodzaj alergii może powodować skutki uboczne od obrzęku, swędzenia i świszczącego oddechu do bardziej poważnych powikłań, takich jak anafilaksja.

5. Alergia na orzeszki ziemne

Uważa się, że alergia na orzeszki ziemne dotyka do 8% dzieci i 2% dorosłych. Chociaż jest to zwykle stan trwający całe życie, 15-22% dzieci przerasta alergię przed osiągnięciem wieku nastoletniego (9). Objawy mogą mieć różne nasilenie, ale w niektórych przypadkach mogą powodować zagrażające życiu powikłania, takie jak anafilaksja. Dodatkowo, chociaż orzeszki ziemne nie są uważane za orzechy z drzewa, około 30% osób uczulonych na orzeszki ziemne może być również uczulonych na orzechy z drzewa (10).

6. Alergia na ryby

Alergie na ryby są stosunkowo powszechne i mogą dotyczyć 0,2-2,3% osób dorosłych (11). Ten rodzaj alergii może rozwinąć się również w późniejszym okresie życia, w tym w wieku dorosłym. Powszechnie powoduje objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, gazy i biegunka. Jednak u niektórych osób może powodować również poważniejsze skutki uboczne.

7. Alergia na soję

Dla osób z alergią na soję, spożywanie soi i produktów sojowych, takich jak tofu, tempeh, sos sojowy i mleko sojowe, może powodować objawy, takie jak przekrwienie nosa, pokrzywka i obrzęk warg, języka i gardła. Ten rodzaj alergii najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci, ale większość z nich ma tendencję do przerastania go w ciągu kilku lat (12).

8. Alergia na mleko

Alergia na mleko krowie, czyli alergia na nabiał, jest najczęstszą alergią dziecięcą, dotykającą 2-3% niemowląt w ciągu pierwszego roku życia (13). Na szczęście jednak większość dzieci przerasta alergię na białka mleka przed osiągnięciem dorosłości.

Istnieją dwa różne typy alergii na mleko, w tym formy IgE i nie-IgE. Te dwa typy różnią się objawami, które zazwyczaj występują, jak również sposobami diagnozowania. Niezależnie od tego, którą formę możesz mieć, jedynym skutecznym leczeniem jest całkowite wyeliminowanie mleka i produktów zawierających mleko ze swojej diety, w tym sera, jogurtu, masła, margaryny i lodów z mleka krowiego.

9. Inne alergie

Chociaż wymienione powyżej alergie są najczęstsze, istnieje wiele innych pokarmów, które również mogą wywołać reakcję alergiczną u niektórych osób. Oto kilka innych potencjalnych alergii pokarmowych:

  • Alergia na awokado
  • Alergia na banany
  • Alergia na seler
  • Alergia na cytrusy
  • alergia na czosnek
  • Alergia na lateks
  • Alergia na mięso
  • alergia na nasiona sezamu

Alergie pokarmowe a nietolerancje/wrażliwości pokarmowe

Jakie są więc różnice pomiędzy alergią pokarmową, nietolerancją pokarmową i wrażliwością pokarmową? Chociaż te trzy terminy są często używane zamiennie, istnieje kilka różnic, które odróżniają te trzy wyjątkowe warunki.

Alergie pokarmowe wiążą się z nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną. Reakcja ta jest wywoływana, gdy organizm błędnie stwierdza, że białko znajdujące się w danym pokarmie jest szkodliwe.

Z drugiej strony, nietolerancje i wrażliwości nie angażują w ogóle układu odpornościowego. W niektórych przypadkach, możesz nawet być w stanie jeść niewielkie ilości jedzenia bez żadnego problemu z nietolerancją/wrażliwością pokarmową. W porównaniu z prawdziwą alergią pokarmową, objawy są zwykle znacznie mniej dotkliwe i mogą obejmować problemy trawienne, zmiany nastroju lub bóle głowy.

Nietolerancja laktozy jest jednym z najczęstszych przykładów nietolerancji pokarmowej, która jest spowodowana brakiem konkretnego enzymu potrzebnego do trawienia laktozy w organizmie. Wiele osób ma również wrażliwość na składniki takie jak kofeina, która może powodować problemy takie jak niepokój, bezsenność i nerwowość, gdy nawet niewielka ilość jest spożywana. Nietolerancja jajek to kolejny przykład, który może przyczynić się do wystąpienia takich objawów jak biegunka i rozstrój żołądka.

NS poleca

Alergie pokarmowe mogą dotknąć każdego i mogą powodować długą listę efektów ubocznych, które mogą mieć różne nasilenie. Upewnienie się, że jesteś świadomy najczęstszych alergenów pokarmowych, zwracanie bacznej uwagi na sposób, w jaki Twój organizm reaguje na określone pokarmy, oraz zrozumienie różnic pomiędzy alergiami a nietolerancjami/wrażliwościami może sprawić, że zapobieganie negatywnym skutkom ubocznym będzie o wiele łatwiejsze i bardziej możliwe do opanowania.

Jeśli szukasz więcej wsparcia i sposobów na wyeliminowanie ze swojej diety składników, na które możesz mieć alergię lub nietolerancję, to sprawdź nasz Coaching Wellness. Oferujemy spotkania wirtualnie, a wszyscy nasi Trenerzy Wellness NS są profesjonalnie przeszkoleni, aby dać Ci fachowe wskazówki i praktyczne plany dla długoterminowego zdrowia! Kliknij tutaj, aby wypełnić quiz dla klientów.